Jméno a příjmení:
Jan Doležálek
Profese:
marketingový specialista
Rodinný stav:
ženatý
Vzdělání:
středoškolské odborné s maturitou
Zájmy:
rodina, psi, koně, zahrada, sport, kultura, focení
Věk:
Můj vztah ke Kralupům?
Kralupy jsou pro mě místem, kde mám nejen rodinu a přátele, ale také práci.
Moje aktivity v Kralupech?
V současné době působím jako člen Redakční rady Kralupského zpravodaje a člen Kulturní komise města Kralupy nad Vltavou. Jsem také hrdý, že se mohu podílet na tvorbě Kralupského Zpravodaje, který v roce 2018 získal první místo v kategorii městských zpravodajů.
Moje cíle v Kralupech?
Když jsem v roce 2008 začínal v Kralupském Zpravodaji, tak jeho obsah a podoba byla naprosto katastrofální. Musela se tedy od základu vypracovat úplně jiná tvorba KZ.
Díky mé, v té době 20leté profesionální kariéře v největších vydavatelských domech, jsem mohl využít svých zkušeností a pomalu vytvářet městské periodikum, za které se město opravdu nemuselo stydět.
Mým cílem bylo, a stále je, vytvořit profesionální redakci.
Vedle personálního obsazení je totiž důležité promyšlené organizační členění zpravodaje. Jeho základem je oddělení redakce a redakční rady.
Tento princip, který sice mnoho obcí považuje za složitý, ale přesto s úspěchem funguje i v nejmenších obcích, není náročný.
Redakce tvořena píšícími redaktory bez politické angažovanosti v obci je zcela odstíněna od politického vlivu vedení obce. Potřebnou kontrolu nad ní vykonává redakční rada, fungující jako orgán dozorčí či správní, v němž sice nemá vedení města rozhodující slovo, ale např. díky přítomnosti vybraných zastupitelů i odborníků z řad občanů dohlíží na to, aby zpravodaj naplňoval všechny potřebné funkce a pracoval v souladu se zákonnými i novinářskými potřebami. Redakční rada kontroluje stav a udílí doporučení šéfredaktorovi, aniž by rozhodovala o obsahu samotného periodika. Je také tím, kdo vytváří pravidla pro vydávání zpravodaje.
Ani jeden z orgánů nemusí mít mnoho členů, a proto není tento model nijak náročný. Situace je obvykle taková, že zastupitelstvo obce volí redakční radu. Ta stanoví pravidla (stanovy) zpravodaje a zvolí šéfredaktora. Šéfredaktor si vytvoří redakci. Dobrou praxí je i postup, kdy je redakční radou zvolen šéfredaktor, který zastává veškerou práci redakce sám.
Takže mým největším cílem je: Objektivní obecní zpravodaj, který je zdrojem všech podstatných a hlavně necenzurovaných informací pro občany. Nikoliv hlásná trouba radnice!
Dosažení dokonalé objektivity je ideál, který ani celostátní deníky vždy nenaplňují. Ovšem jak na celostátní, tak i na lokální úrovni, zvláště když se zpravodaje dostávají do rukou většině občanů, by měla trvat snaha se kvalitě a objektivitě co nejvíce přiblížit. O to budu vždy usilovat!